Pierogi z jagodami
- Cook in blue
- 16 sie 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 19 wrz 2020
Ostatnio tradycja mnie jara:)

Byliście kiedykolwiek w Supraślu? Nie? To musicie koniecznie tam jechać. I to nie po to, żeby zobaczyć śliczne miasteczko, popływać w uroczej rzece czy zobaczyć świetne liceum plastyczne. Według mnie to jest pomijalne. Liczą się najlepsze w Polsce pierogi z jagodami. Nie żartuję - są obłędne, powalające i uzależniające. Nie potrafię zrobić ich aż tak dobrych, ale starałam się maksymalnie zbliżyć do ideału. A nie znoszę wręcz słodkich obiadów...
Spalam się tradycją:)
Czego potrzebujesz?
Ciasto
400 g mąki pszennej typ 550 (typ mąki jest tutaj bardzo ważny)
150 ml ciepłej, ale nie gorącej wody
Pół łyżeczki soli
Nadzienie
350 g jagód
3 łyżki cukru
2 łyżki mąki
Czas: 70 minut
Jak przygotować?
Mąkę przesiać do dużej miski. Na stolnicę, blat lub do innej miski wysypać większość przesianej mąki, zrobić dołek, wlać do niego wodę i wsypać sól.
Zagnieść przez chwilę ciasto, dodać resztę mąki. Wyrabiać aż będzie miękkie i gładkie.
Zawinąć ciasto ściereczką i odłożyć na pół godziny, żeby uwolnił się gluten.
Wstaw wodę na pierogi. I w oczekiwaniu na to aż ciasto "odpocznie" przygotuj nadzienie. Wrzuć do miski wymyte i suche jagody, dorzuć cukier i mąkę, delikatnie, ale dokładnie wymieszaj.
Podziel ciasto na dwie porcje. Każdą rozwałkuj na blacie oprószonym mąką do krążka o wysokości mniej więcej 2 mm. czymś ostrym, np. kubkiem powycinaj okręgi. Każdy okrąg naładuj nadzieniem (łyżeczka lub mniej), dokładnie zaklej. Jak już połowa będzie gotowa, wrzuć na wrzątek uprzednio zmniejsz ogień. Mieszaj delikatnie, żeby pierogi nie przywarły do garnka. Pierogi są gotowe po wypłynięciu na powierzchnię (czyli 3-5 minut gotowania - poznasz, bo ciasto zmieni lekko kolor::). Powtórz to samo z drugą połową ciasta i jego resztkami. Smacznego:)
Garść uwag:
Z podanej ilości składników wychodzi około 50 pierogów.
Ja lubię jeść pierogi z serkiem waniliowym, ale też polecam z bułką tartą smażoną na maśle lub duszonym brzuszkiem (serio, serio, serio - duszony brzuszek pysznie pasuje do śliwek czy jagód).
Komentarze